skip navigation

2019-2020 Winter League

Winter League 2nd Payment

IMPORTANT: Please pay your 2nd portion of the Winter League Fee this Friday. 

The Winterleague fee structure is as follows:

$50.00 Registration

$100.00 Roster Fee / 1st Payment

$150.00 League Fee / 2nd Payment Due Now

Parents may bring in a cash. Be prepared to take a picture of your cash given with a signature of a League Staff or parents may request to pay online through an emailed league invoice. All parents wishing to be sent an invoice should email melanie@clubunitevolleyball.com and request the remaining league fee be invoiced for a credit card payment. We WILL NOT be accepting card payments this Friday. 

You may click on the email above to take you straight to an email. 

Saturday January 25

COURT 1 COURT 3 COURT 4 COURT 6
8:15 Doors Open 8:15 Doors Open 8:15 Doors Open 8:15 Doors Open
9am Heat Wave v Fiesty Snow Flakes (Ref: Ice Bears) 9am Laldy Falcons v Snowballers (Ref: Sharks) 9am Nutcrackers v Volley Dolls (Ref: 13 Morghan) 9am Spikes v Polar Bears (Ref: Great White)
10am Ice Bears v. Salty Dogs (Ref: Heat Wave) 10am Ninjas v Twisters (Ref: Globetrotters) 10am 13 Morghan v Volley Dolls (Ref: Nutcrackers) 10am Great White v Spikes (Ref: Polar Bears)
11am Salty Dogs v Heat Wave (Ref: Fiesty Snowflakes) 11am Sharks v Snowballers (Ref: Lady Falcons) 11am Ninjas v Globetrotters (Ref: Volley Dolls) 11am Storm v Polar Bears (Ref:Spikes)
12pm Ice Bears v Fiesty Snowflakes (Ref: Salty Dogs) 12pm Sharks v Lady Falcons (Ref: Snowballers) 12pm Nutcrackers v 13 Morghan (Ref: Twisters) 12pm Polar Bears v Great Whites (Storm)
1pm Globetrotters v Twisters (Ref: Ninjas)

Saturday January 18th

COURT 1 COURT 3 COURT 4 COURT 6
8:15 Doors Open 8:15 Doors Open 8:15 Doors Open 8:15 Doors Open
9am Heatwave vs Salty Dogs (Tommy Up Ref) 9am Lady Falcons vs Ninjas (Chloe Up Ref) 9am Twisters vs Snowballers (Paige Up Ref) 9am Storm vs Greatwhites (Tony Up Ref)
10am Salty Dogs vs Fiesty Snowflakes (Team Icebears work Gabby Up Ref) 10am Ninjas vs Volleyballdolls (Team Globetrotters work / up ref) 10am Snowballers vs Spikes (Team Sharks Work / Up Ref) 10am Greatwhites vs K. Nutcrackers (Polarbears)
11am Heatwave vs IceBears (Salty Dogs Team Work / John Up Ref) 11am Lady Falcons vs Globetrotters (Team Ninjas Work / Up Ref) 11am Twisters vs Sharks (Team Snowballers Work / Up Ref) 11am Storm vs PolarBears (Team Greatwhites work / Up Ref)
12pm IceBears vs Fiesty Snowflakes (Renee Up Ref) 12pm Globetrotters vs Volleyballdolls (Madelyn Up Ref) 12pm Sharks vs Spikes (Emma Up Ref) 12pm Polar Bears vs K. Nutcrackers (Allie Up Ref)

Heat Wave - Coach Renee Wormsley

TEAM A

Roster: 

  1. Addisyn Hensley
  2. Chloe Peterson
  3. Hannah Keeble
  4. Makayla Johnson
  5. Mikela Wright
  6. Sydney Nyitrai
  7. Kiersten Bell
  8.  Emily Sadowski
  9.  Emma Massengale

FORMER Caroline: Has combined with Coach John now Salty Dogs

TEAM B

Roster:

  1. Brylea Cardwell
  2. Ella Levering
  3. Josie Galehouse
  4. Kristina Hall
  5. Lauren Krystik
  6. Reese Suffridge

SALTY DOGS - Coach John

TEAM C

Roster:

  1. Gabriella Griffey
  2. Rachel Reel
  3. Rayonna Greenlee
  4. Sydney Long
  5. Tricia Lifford
  6. Trinity Basler

Ice Bears - Coach Gabby

TEAM D

Roster:

  1. Anabelle Evans
  2. Elaina Harshbarger
  3. Emma Adkins
  4. Lillia Shultz
  5. Mirabella Booth
  6. Mollie Filsell
  7. Phoebe Sabol
  8. Raygan Gabel
  9.  Chloe Mize

FIESTY SNOWFLAKES - Coach Tommy

TEAM E

Roster:

  1. Anna Porch
  2. Christina Edlund
  3. Jaden Gross
  4. Kaylee McIIwain
  5. Madison White
  6. McKenzie McIIwain
  7. Melaina Eden
  8. Olivia Adkins

Lady Falcons - Coach Madelyn

TEAM F

Roster:

  1. Susanna Wilson
  2. Lilly Welsh
  3. Anna Sadler
  4. Cydney McKee
  5. Makiyah Greenlee
  6. Kara Horning
  7. Lily Anna Starmer
  8. Kelly Robbins
  9. Alise Ballard

NINJAS - Coach Lauren

TEAM G

Roster: 

  1. Halle Hughes
  2. Yazmin Woods
  3. Piper Smith
  4. Violet Whitson
  5. Avery Deweese
  6. Allison Gilliard
  7. Sophie Fry
  8. Bella Mason

The GlobeTrotters - Coach Maddie McLemore

TEAM H

Roster: 

  1. Mykanna McMahon
  2. Kendal Franklin
  3. Rachel Hall
  4. Brianna Smith
  5. Claire McCarthy
  6. Hawwii Kerro
  7. Marie Hartfield
  8. Bricelynn Moses
  9. Emmalee Strickland

VOLLEY DOLLS - Coach Chloe

TEAM I

Roster:

  1. Reagan Jerrolds
  2. Amelie Stohler
  3. Emily Stewart
  4. Jarielle Hobbs
  5. Dreama Ottinger
  6. Kailey Bush
  7. Brinley Christiansen
  8. Adrian Schulte
  9. Taylor Everhart

TWISTERS - Coach Emma

TEAM J

Roster: 

  1. Lea Matz
  2. Ava Williams
  3. Kaitlyn Yap
  4. Lauren Fisher
  5. Nina Tan
  6. Ava Boedges
  7. Zoey Rose
  8. Ellery Brown
  9.  Ellen Moore

SNOWBALLERS - Coach Megan

TEAM K

Roster: 

  1. Madison Sterser
  2. Mia Day
  3. Karla Pawlak
  4. Chloe Brown
  5. Claire Barcord
  6. Ellery Alm
  7. Deanna Staab

SHARKS - Coach Genevieve

 

TEAM L

Roster: 

  1. Mabel Miller
  2. Amy Carlevato
  3. Paxton Smith
  4. Alora Gillenwater
  5. Julia Glass
  6. Addyson Morgan
  7.  Gracie Maiorino
  8.  Brooke Weaver

Killer Nutcrackers -Coach Tony

TEAM M 

Roster: 

  1. Portia Miller
  2. Makensie Morgan
  3. Tessa Scherer
  4. Sofia Paredes
  5. Addison Frost
  6. Natalie Pokelwaldt
  7. Ella Maddox
  8. Arielle Silvis
  9. Gwendolyn Guess

POLAR BEARS - Coach Piper

TEAM N

Roster:

  1. Shollie Thomas
  2. Kennedy Heizenberger
  3. Abigail Seaman
  4. Ava Wilkins
  5. Bella Watson
  6. Cheyenne Crass
  7. Natalie Cepeda 
  8. Kimball Kyle

Great Whites - Coach Kate

TEAM O

Roster:

  1. Olivia Bodey
  2. Emery Brannick
  3. Caroline Clauss
  4. Bella Marks
  5. Jocelyn Geoghagan
  6. Maisey LeCleir
  7. Sydnie Curran
  8. Adelyn Adamo
  9. Halle king

SPIKES - Coach Paige

TEAM P

Roster: 

  1. CC Robinson
  2. Cecelia Bankston
  3. Kate Johnson
  4. Ella Draper
  5. Chloe Watson
  6. Madisyn  Glasglow
  7. Lily Walsh
  8. Hannah Riseden

STORM - Coach Allie

TEAM Q

Roster: 

1. Addison Collins 
2. Katie Witte 
3.. Mackenzie Keck 
4. Sarah Grace Welden 
5. Reanna Gabel
6. Rebecca Cepeda                                                                                               
7. Karlie Cooper

 


CLICK THE YELLOW BOX TO REGISTER FOR WINTER LEAGUE

Club Unite will play host to an in-house league. Players will practice each Friday from 6:00-8:00.  Games will be held on Saturdays. Players can expect to play more than one match per Saturday. 9-12 or 10-1

The Winterfest January 11th will be held at the Rocky Top Sports in Gatlinburg, TN. This is a fun event for the girls to play in a 12 court facility. All other games will be held inside the Club Unite facility. 

Parents are welcome to attend practices and or games. 

All ages are welcome. 

League Fee includes: Practice T-Shirt, Numbered Top for Games, Training, Referees, & Player Insurance